projekti: Visual Culture Studies in Europe
Studiji vizualne kulture u Europi
Centar za vizualne studije pozvan je da sudjeluje u znanstveno-istraživačkom projektu pod nazivom Visual Culture Studies in Europe. Riječ je o prvoj sustavnoj inicijativi koja bi trebala odrediti status i dosege vizualnih studija na Starom kontinentu i priključiti se najsuvremenijim oblicima proučavanja vizualnih fenomena danas. Ovaj poziv je, s jedne strane, bio potaknut kako neslućenim razvojem medijatiziranih vizualnih iskaza i sve izraženijom dominacijom američke škole vizualnih studija, tako i sadašnjim te ranijim projektima Centra koji nas legitimiraju kao kompetentnog suradnika.
Inicijator projekta je Marquard Smith s londonskog Kingston Universityja, urednik u vrlo utjecajnom stručnom časopisu Journal of Visual Culture i autor brojnih knjiga, od kojih je među najnovijima zbirka razgovora na temu vizualne kulture i vizualnih studija koje je vodio s najeminentnijim protagonistima struke, poput W.J.T. Mitchella, Martina Jaya, Mieke Bal, Hala Fostera, Nicholasa Mirzoeffa, Lise Cartwright i drugih (Visual Culture Studies - Interviews with Key Thinkers). Centar za vizualne studije pozvan je da kao istraživačka institucija u području vizualnih medija pridonese specifičnim uvidima u trenutno stanje i mogućnosti razvoja ove relativno mlade i nedovoljno poznate discipline, kako na području jugoistočne Europe, tako i u znanstveno-integracijskim procesima cijeloga europskog kontinenta.
U svojem inicijalnom pozivu Marquard Smith je ukratko definirao ciljeve ovoga paneuropskog istraživačkog projekta:
Projekt će stvoriti suradničku mrežu sastavljenu od etabliranih znanstvenika i novaka s dvanaestak europskih sveučilišta, učilišta i centara koji se bave vizualnim studijima u Europi te proučavanjem vizualne kulture. (Itekako sam svjestan važnosti mnogih projekata što su ih dosada proveli pojededinci i skupine istraživača, otuda i ovaj poziv.)
Namjera je dakle da se okupimo kako bismo:
- pratili stalno pojavljivanje novih europskih centara za vizualne studije u društvenim i humanističkim znanostima
- istražili po čemu su te različite putanje razvoja proučavanja vizualne kulture povijesno i teorijski posebne, što proizlazi iz jedinstvenih značajki pojedinih zemalja, mjesta, jezika, naroda, povijesti njihovih migracija, vladinih politika, sveučilišnih konteksta itd.
- ispitali neke od opasnosti što proizlaze iz posebnosti – primjerice u vezi s anglo-američkom hegemonijom, s pitanjima objavljivanja i širenja itd.
- raspravili kako bi pojava studija vizualne kulture, sa svojim novim načinima viđenja, spoznaje, razumijevanja i sudjelovanja, mogla 1) proširiti naše proučavanje izvan granica sveučilišta, 2) stvoriti određene vrste kulturne prakse i 3) odgovoriti na zbivanja – od umjetnosti i njezine prezentacije do kulturne politike i gospodarskih inicijativa
- istražili ekonomske imperative (sveučilišne inicijative, porast broja studenata, vladinu politiku itd.) koji imaju udjela u rastu.
- radionica za neformalnu razmjenu o tim temama
- video-prijenos tijekom velike konferencije o vizualnim studijima koju u Londonu pripremam za kraj 2009. (u suradnji s njujorškim sveučilištem Stony Brook i Sveučilištem za umjetnosti u Londonu)
- zbornik sastavljen od odabranih priloga s tog skupa.
Popis predloženih suradnika
- Prof. Mieke Bal, Amsterdam School for Cultural Analysis, University of Amsterdam
- Prof. Elisabeth Bronfen, University of Zürich
- Joachin Barriendos, Centre d'Art Santa Monica i University of Barcelona
- José Luis Brea, izdavač časopisa "Estudios Visuales" i pofesor na Universidad Carlos III, Madrid
- Prof. Iain Chambers, Universita degli Studi di Napoli, Italija
- Prof. Oliver Grau, Department of Image Science, Danube University Krems, Austrija
- Prof. Anna Maria Guasch, Art History and Art Criticism, University of Barcelona
- Dr. Nina Lager, Norwegian University of Science and Technology, Trondheim, Norveška
- Dr. Joanne Morra, osnivač i glavni urednik časopisa "Journal of Visual Culture", Central Saint Martins College of Art and Design, University of the Arts London
- Dr. Almira Ousmanova, Laboratory of Visual and Cultural Studies, European Humanities University, Bjelarus/Latvija
- Krešimir Purgar, istraživač Centra za vizualne studije, Zagreb
- Dr. Vivian Rehberg, osnivač i urednik časopisa "Journal of Visual Culture", Department of Liberal Arts, Parsons Paris, Francuska
- Dr. Marquard Smith, osnivač i glavni urednik časopisa "Journal of Visual Culture", Visual and Material Culture Research Centre, Kingston University, London
- Dr. Oyvind Vagnes, Centre for Visual Studies, University of Bergen